9 Ocak 2019

Personel Devam Kontrol Sistemi

Personel Devam Kontrol Sistemi Nedir ?

Personel devam kontrol sistemi özetle mesai takip sistemidir. Yani personellerin mesai başlangıç ve bitişlerinin zaman kayıtlarının bir donanım ve yazılım aracılığı ile takip edilmesi işlemidir. Ayrıca personel devam kontrol yazılımı vasıtasıyla personellerin ve tüm işletmenin performans ve verimliliği de hesaplanabilir.

Personel Devam Kontrol Sistemi’nde Kullanılan Donanımlar

Kart okuyucu, parmak izi ve yüz tanıma sistemi gibi biyometrik okuyucular ile personel kontrolü sağlanır.

Kart Okuyucu

Personel Devam Kontrol Sistemi'nde en çok tercih edilen donanımlardır. Kullanımı son derece kolay olan kart okuyucular ile kullanılan minare ve proximity kartlar aynı anda farklı bir çok sistemlerde kullanılabilir ve kart yazıcı kullanılarak termal baskı  (renkli ve sihay/beyaz ) tekniği ile kişiselleştirilebilir.

devamı...

Parmak izi Okuyucu

Kart kullanılmak istenilmediği zamanlarda tercih sebebi olan cihazlardır. Personellerin bir ya da birden fazla parmak izi kaydı alınmak kaydı ile kullanılırlar. İstenildiği takdirde 10 parmak, parmak izi okuyucuya tanımlanabilir.

devamı...

Yüz Tanıma Cihazları

Kart kullanılmak istenilmediği, fakat parmak izi okuyucu kullanımının da (parmak izi deformasyonu nedeniyle) mümkün olmadığı durumlarda yüz tanıma cihazı kullanımı kaçınılmaz olur. Personel yüz tanımalama işlemi yapıldıktan sonra cihazdan geçiş neredeyse anlık olarak yapılabilmektedir.

devamı...

Personel Devam Kontrol Sistemi Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Personel devam kontrol sistemi kurulum, montaj ve eğitim aşamaları

Donanım Montajı

Öncelikle kullanılacak olan donanım montajı personel geçişlerinin yapılabileceği en uygun alana yapılır. Bu donanım 220V enerji beslemesi ile 5-12 DC voltaj aralıklarında bir adaptör kullanılarak çalışır. Personellerin geçiş hareketlerinin cihazdan personel devam kontrol yazılımına aktarılması ise yerel ağınıza bağlanarak gerçekleşir. Bu da bir Cat6 kablo ile bağlanıp TCP/IP üzerinden yazılım ile haberleşmesi sağlanır.

Yazılım Kurulumu

Yazılım kurulumu, firmamızın kendi bünyesinde geliştirmiş olduğu yazılıma ait veritabanının (MS SQL) bir sunucu bilgisayarına kurulumu ile başlar. Daha sonra programı kullanacak olan kullanıcı ya da kullanıcıların bilgisayarlarına yazılım kurulumu yapılarak işlem tamamlanır. Yazılıma ait veritabanı sunucu bilgisayarında tutularak ve yedeklenerek veri kaybının da önüne geçilmiş olunur.

Eğitim

Donanım ve yazılım kurulumları tamamlandıktan sonra, personel devam kontrol sistemini kullanacak olan kullanıcılara detaylı ve örneklerle donanım ve yazılım eğitimi verilir.

Yazılım eğitiminde sistemi kullanacak olan firmanın mesai başlangıç ve bitiş saatleri, geç kalma ve erken çıkma gibi toleranslar, izin tanımlamaları, yuvarlamalar gibi birçok parametrede yazılımda tanımlanır.

Donanım eğitiminde ise cihazdan geçişlerin nasıl yapılacağı gibi bilgiler verilir. Eğer kullanılacak olan donanım parmak izi ve/veya yüz tanıma gibi biyometrik  cihaz ise personellerin nasıl tanımlanacağı yine örneklerle uygulamalı olarak verilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kurulum, montaj ve eğitim aşamaları

Sıkça Sorulan Sorular

  • Firmamızda hangi donanımı kullanmalıyız?

Metal yoğun sektörler ve/veya parmak izinin deforme olduğu sektörlerde parmak izi okuyucu kullanımında verim alınamadığı için kartlı sistemler veya yüz tanıma sistemleri kullanılmalıdır.

  • Bir adet cihaz yeterli midir?

Personel sayısı ve aynı anda geçişlerin yoğun olmadığı işletmelere genellikle önerimiz 1 cihaz satın almaları yönündedir.  Fakat personel sayısı fazla ve yoğun geçişlere sahip işletmelerde bu sayı 2 cihaza çıkabilir. Ayrıca idari ve üretim personelleri 2 ayrı farklı geçişe sahip olan işletmelerde de 2 cihaz kullanımı tavsiye edilmektedir.

  • Birden fazla işletmemizi tek bir merkezden kontrolünü yapabilir miyiz?

 

Evet, birden fazla işletmenin kontrolü tek bir merkezden internet üzerinden sağlanabilir. Örneğin merkez fabrikanızda 1 adet kart okuyucu terminal ve yazılım kurulumu gerçekleştirilir. Diğer fabrikanızda ise sadece 1 adet kart okuyucu terminal kurulumu yapılarak bu terminalin merkez fabrikadaki yazılım ile haberleşmesi internet üzerinden statik ip ve port yönlendirme ile sağlanır. Diğer bir yöntem ise 2 fabrika arasında vpn kullanımı var ise haberleşme vpn üzerinden sağlanır.

 

  • Personel Devam Kontrol Sistemi’nin garanti süresi ne kadardır?

 

Bu donanımlar her türlü üretim hatasına karşı 2 yıl üretici firma garantisi altındadır.

 

  • Personel Devam Kontrol Programını birden fazla kullanıcı kullanabilir mi?

 

Evet, firmanızda bu kontrolü yapacak kullanıcı sayısı istenildiği kadar artırılabilir. Hatta kullanıcılar için yetkilendirme ayarları da yazılım üzerinden ayarlanabilir.

Personel Devam Kontrol Sistemi’nde Örnek Uygulamalarımız

Uygulama örneklerimizden fotoğraflar.

Turnikeli Personel Devam Kontrol Sistemi

Yüz Tanıma Sistemi ile Personel Devam Kontrol Sistemi

Kartlı Personel Devam Kontrol Sistemi

Multi (Yüz Tanıma, Parmak izi ve Kart Okuyucu) Personel Devam Kontrol Sistemi